امام جمعه موقت تهران: جريان اربعين دنيا را به حيرت وا داشته است
امام جمعه موقت تهران: جريان اربعين دنيا را به حيرت وا داشته است
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، امام جمعه موقت تهران گفت: جريان اربعين معمايي است كه دنيا را به حيرت وا داشته و محققين و پژوهشگران در حال بررسي اين معما هستند.
«حجت‌الاسلام كاظم صديقي» عصر چهارشنبه درآيين بزرگداشت تعدادي از دانش آموختگان و دانشجويان دانشگاه خواجه نصير كه در سفر اربعين و در مسير زيارت ابا عبدالله به لقا الله پيوستند در دانشكده مكانيك اين دانشگاه، اظهار كرد: جريان اربعين امروز يك معما است و از اين معما دنيا به حيرت آمده و محققين و پژوهشگران بر روي اين حادثه مطالعه و تحقيق مي‌كنند.
امام جمعه موقت تهران با بيان اينكه در جريان اربعين زيارت سيدالشهدا مسئله اصلي است و تا كسي در وجود خود به توحيد نرسيده باشد و امام حسين(ع) را جلال خدا نبيند اين معني را درك نمي‌كند ادامه داد: از تمام قشرها و نژادها در اين راهپيمايي عظيم شركت مي‌كنند.  ديگر در آنجا پست و مقام مطرح نيست و اين رويكرد جديدي است كه دنيا در حال تجربه كردن آن است.
صديقي با بيان اينكه تمام جنگ‌ها و سياسي بازي‌ها بدليل وابستگي است، گفت: امام حسين(ع) مغناطيسي است كه دل‌ها را كنده و از وابستگي رها مي‌سازد. حركت اربعين در ابتدا حركتي بر مبناي دوست داشتن، فطري و وجودي بوده و نيازمند تحليل نيست بلكه بلوغي در وجود اشخاص است.
وي با بيان اين موضوع كه مسئله امام حسين (ع) يك بلوغ و احساس در وجود خود انسان است، ادامه داد: وقتي خدا كسي را دوست دارد و مي‌خواهد به او خير واقعي بدهد شعله عشق امام حسين(ع) را در دل او روشن كرده و محبت زيارت امام حسين را در وجود او قرار مي‌دهد كه اين مسئله حقيقت وجودي است.
امام جمعه موقت تهران افزود: كساني كه فطرت حسيني و الهي دارند داراي سنخيت و هماهنگي در وجود خود هستند كه اين درگذشتگان با تربيتي كه توسط خانواده‌هاي خود داشتند داراي اين ويژگي بودند. اين افراد در مقام امام حسين(ع) عند ربي پيدا مي‌كنند كه اين خصوصيت با بهشت قابل مقايسه نبوده و بهشتيان به اين مقام غبطه مي‌خورند.
صديقي گفت: در مسئله جهاد براي كمك به سيل‌ زدگان و زلزله‌زده‌ها همين دلدادگان حسيني هستند كه از اسارت دنيا دل كنده و در روز سختي تكيه‌گاه ملت مي‌شوند. بسياري هستند كه در سمت رياست از چشم مردم مي افتند اما كساني كه خدمت مي‌كنند همان كساني هستند كه در كانون اربعين تربيت شده‌اند.
وي ادامه داد: كساني كه قصد زيارت امام حسين(ع) را مي‌كنند از همان ابتدا كه نيت مي كنند تا زمان برگشت، اين مقطع از عمر آنها در قيامت حساب نمي‌شود.  
امام جمعه موقت تهران تصريح كرد: مرگ زماني الهي محسوب مي‌شود كه قصد ما در تمام مسائل (تحصيل، خدمت و اقتصاد و ...) خدايي باشد.
صديقي خاطرنشان كرد: اين افراد از زماني كه از منزل خارج مي‌شوند عاشق و مهمان امام حسين(ع) بوده و انگيزه‌اي جز رهايي ندارند كه امام حسين (ع) نيز آنها را رها مي‌سازد. عمر اين افراد به پايان رسيده است و چه مرگي بهتر آنكه در راه امام حسين(ع) باشد.
وي با گراميداشت ياد و خاطره دانشجويان جانباخته در مسير راهپيمايي اربعين افزود: من خود را كه سال‌ها در اين دانشگاه بوده‌ام در كنار شما اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه عزادار مي‌بينم و به خانواده‌هاي داغدار تسليت و تبريك عرض مي‌كنم.
در ادامه مراسم «غلامرضا غفاري» معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، به نمايندگي از منصور غلامي، وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري در سخناني با عرض تسليت خدمت خانواده‌هاي درگذشتگان و مسئولين دانشگاه، اظهار كرد: راهي كه اين عزيزان انتخاب كرده‌اند بنا به آموزه‌هاي ديني مسيري درست است. توجه به مرگ جايگاه ويژه اي دارد اما اينكه در چه مسير و لحظه‌اي رخ دهد جايگاه ويژه تري پيدا مي‌كند.
وي افزود: آنچه را كه سالار شهيدان به ما آموخته‌اند اين عزيزان طي كرده و در راه عزت‌مندي كه همان حريت است قدم نهاده‌اند. راه آنها را گرامي داشته و به روان آنها سلام و درود مي‌فرستيم.
مهرماه امسال اتوبوس حامل دانشجويان 20 كيلومتر بعد از مرز مهران و در خاك عراق با اتوبوس ديگري برخورد كرد كه در اثر اين حادثه 6 نفر كشته و دو نفر زخمي شدند. از بين كشته شدگان پنج نفر با اسامي احسان نوبخت - ورودي 93 رشته مكانيك و نجمه هاروني ورودي 93 صنايع كه زن و شوهر بوده اند، مينا كرامتي ورودي 91 مكانيك، حديثه ملكي ورودي 97 عمران و مطهره هاشمي ورودي 96 دانشجوي هوا فضا بودند.
در اين مراسم  حجت الاسلام مصطفي رستمي، رئيس نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه‌ها،  خانواده‌هاي جانباختگان و جمعي از دانشجويان دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي حضور داشتند
تاریخ:
1398/08/04
تعداد بازدید:
222
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.