نگران ادامه فعاليت‌هاي بين‌المللي دانشگاه در سال 98 هستيم
معاون بين‌الملل دانشگاه صنعتي خواجه نصير با تاكيد بر اين كه در سال آينده از نظر سياسي و اعتباري چالش‌هاي زيادي در عرصه فعاليت‌هاي بين‌المللي خواهيم داشت، گفت: لازم است كشور ما همانند بسياري از كشورهاي منطقه در عرصه فعاليت‌هاي بين‌المللي نظير جذب دانشجو انعطاف بيشتري در قوانين داشته باشد.
معاون بين‌الملل دانشگاه صنعتي خواجه نصير با تاكيد بر اين كه در سال آينده از نظر سياسي و اعتباري چالش‌هاي زيادي در عرصه فعاليت‌هاي بين‌المللي خواهيم داشت، گفت: لازم است كشور ما همانند بسياري از كشورهاي منطقه در عرصه فعاليت‌هاي بين‌المللي نظير جذب دانشجو انعطاف بيشتري در قوانين داشته باشد.

به گزارش روابط عمومي؛ به نقل از ايسنا دكتر حميدرضا تقي‌راد ضمن بيان اين مطلب از ارتقاي رتبه بين‌المللي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي به رتبه ششم در بين دانشگاه‌هاي كشور خبر داد و گفت: در نشست اخير هم‌انديشي ارتقاي 5 دانشگاه و 5 پژوهشگاه به تراز بين‌المللي كه در وزارت علوم برگزار شد، خوشبختانه دانشگاه خواجه نصير از بين 16 مركزي كه براي ارتقا در سطح بين‌المللي انتخاب شده بودند، رتبه 6 را به دست آورد كه اين نتيجه بيانگر اين است كه دانشگاه در دستيابي به اهداف خود براي حضور در عرصه‌هاي بين‌المللي در بين ساير دانشگاه‌هاي جامع و برتر بسيار موفق عمل كرده است.

وي در ادامه تصريح كرد: البته دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي بايد مسير خود براي حركت در عرصه بين‌المللي كه مسيري بسيار طولاني و بلند است را ادامه بدهد و اين امر نيازمند همت مجموعه دانشگاه براي دستيابي به اهداف بين‌المللي است.

معاون بين‌الملل دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي به عوامل موفقيت اين دانشگاه براي حضور در عرصه‌هاي بين‌المللي اشاره كرد و گفت: برنامه‌ريزي و اهتمام در حوزه توسعه و فعاليت‌هاي بين المللي كه از سال 92 آغاز شده است يكي از عوامل دستيابي به اين نتيجه است. در واقع كسب رتبه ششم در عرصه فعاليت‌هاي بين المللي محصول تلاش مجموعه دانشگاه اعم از دانشجويان، اعضاي هيئت علمي و مسئولان دانشگاه طي 5 سال گذشته است.

دكتر تقي راد خاطر نشان كرد: جذب دانشجويان خارجي، توسعه دوره‌هاي مشترك بين المللي، ايجاد قرادادهاي بين المللي و توسعه آن در سطح بين الملل و در نهايت رفت و آمدهاي علمي اساتيد از جمله محورهاي اصلي حركت در راستاي بين‌المللي سازي دانشگاه قرار گرفت به گونه‌اي كه ما رشد بسيار خوبي در بين شاخص‌هاي جهاني كسب كرده‌ايم.

معاون بين المللدانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي به برنامه‌هاي آتي اين دانشگاه در عرصه بين الملل اشاره كرد و اظهار كرد: شرايط فعاليت بين المللي در نيمه دوم سال 97 و سال پيشرو بسيار متفاوت از سال‌هاي گذشته است چرا كه به دليل مشكلات ارزي و ارتباطات بين المللي ممكن است در اين زمينه نيز با چالش‌ها و بحران‌هاي مواجه شويم. اما برنامه اصلي دانشگاه اين است كه با اهتمام كافي و صرف بودجه‌هاي مرتبط بتوانيم برنامه‌هاي حوزه بين الملل اين دانشگاه كه از گذشته آغاز شده است را عليرغم همه مشكلات ادامه بدهيم.

به گفته وي، ديپلماسي فعال دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در ارائه تعامل دو سويه بين دانشگاه‌هاي كشورهاي هدف در سال 98 بسيار مورد توجه است و بايد ادامه پيدا كنند ضمن اينكه ساختارها و بستر سازي‌هاي لازم براي جذب و توسعه بيشتر دانشجويان خارجي در دستور كار دانشگاه قرار دارد كه در اين راستا معرفي توانمندي‌هاي واقعي دانشگاه از طريق سايت‌ها، شركت در مجامع مختلف بسيار مؤثر خواهد بود.

دكتر تقي راد خاطر نشان كرد: دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در حال حاضر با تعداد بسياري از كشورها ارتباطات علمي دارد اما در جذب دانشجويان خارجي بيشتر با 9 كشور منطقه و كشورهاي كه به لحاظ فرهنگي قرابت‌هاي با ما دارند ارتباط برقرار كرديم و با توجه به اينكه همچنان شرايط آموزش به زبان فارسي به عنوان يكي از محدوديت‌هاي تحصيل در كشور است بايد در كشورهاي هدف برنامه‌هاي براي جذب دانشجويان خارجي داشته باشيم.

وي خاطر نشان كرد:دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در رابطه با قراردادهاي بين المللي و برگزاري دوره‌هاي مشترك به كشورهاي منطقه محدود نشده است بلكه با كشورهاي اروپايي نظير كره جنوبي، هلند، آلمان فرانسه و غيره نيز در عرصه تبادل دانشجو و برگزاري دوره‌هاي مشترك بين المللي تعامل مي‌كند.. ضمن اينكه با كشورهاي غربي فرانسه، آفريقاي جنوبي و آلمان قراردادهاي پژوهشي داريم.

وي خاطر نشان كرد: محقق كردن برنامه‌هاي كه شروع شده در عرصه بين الملل يكي از چالش‌هاي است كه ممكن است در سال 98 با آن مواجه شويم در واقع اين چالش‌ها بيشتر در حوزه مالي است. چرا كه بودجه دانشگاه‌ها عليرغم پيگيري‌هاي فراوان رشد چنداني نداشته است و ما مشكل جدي براي تداوم ادامه فعاليت‌هاي بين المللي خواهيم داشت.

معاون بين الملل دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي اظهار كرد: فشارهاي سياسي و ساير نگراني‌هاي داخلي و خارجي در عرصه بين المللي مي‌تواند در سال آينده شروع و ايجاد برنامه‌هاي جديد دانشگاه را به شدت با مشكل مواجه كنند. ضمن اينكه زيرساخت‌ها و قوانين داخل كشور در حوزه فعاليت‌هاي بين المللي داراي مشكلات است و ما احتياج داريم همانند بسياري از كشورهاي منطقه انعطاف پذيري بيشتري در قوانين براي برنامه‌هاي خارجي بخصوص جذب دانشجويان خارجي داشته باشيم. 
تاریخ:
1397/12/19
تعداد بازدید:
207
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.