تاسيس سراي دانشجويي دوستي ملل/دانشكده‌ هوافضا داراي بالاترين حجم قرارداد با صنعت
رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در ششمين نشست سالانه رياست دانشگاه با اعضاي هيات علمي به ارائه گزارشي در رابطه با مهمترين فعاليت‌ها و دستاوردهاي اين دانشگاه پرداخت.
رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در ششمين نشست سالانه رياست دانشگاه با اعضاي هيات علمي به ارائه گزارشي در رابطه با مهمترين فعاليت‌ها و دستاوردهاي اين دانشگاه پرداخت.

به گزارش روابط عمومي؛ به نقل از ايسنا، دكتر خاكي صديق در اين نشست ذيل ارتقاي خدمات آموزشي در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي به مستندسازي مشكلات از ديد كارشناسان آموزش اشاره كرد و گفت: تا كنون بالغ بر 18 پيشنهاد در اين زمينه ارائه شده است.

وي همچنين ارتقاي منابع انساني در آموزش را مهم دانست و توضيح داد: در اين راستا اقدامات اوليه براي ارتقاي مهارت‌هاي حرفه‌اي اعضاي هيات علمي و ساماندهي آموزش ضمن خدمت كارشناسان آموزش انجام شده و كارگاه‌هاي آموزشي براي دستياران آموزش در دانشگاه‌ها نيز برگزار شده است.

دانشكده هوافضا داراي بالاترين حجم قرارداد با صنعت

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي سپس به تشريح حوزه پژوهش و فناوري پرداخت و تشريح كرد: شاخص مهم ما در پژوهش حجم قراردادهاي ارتباط با صنعت دانشگاه است كه در اين خصوص بايد گفت هر چه تعداد قراردادها بيشتر باشد، درآمد اختصاصي دانشگاه بالا رفته و حل مسئله نيز در كشور محقق مي‌شود.

خاكي صديق دانشكده‌هاي داراي بالاترين حجم قرارداد با صنعت را به ترتيب هوافضا، نقشه‌برداري، علم مواد، مكانيك و كامپيوتر عنوان كرد و افزود: همچنين چنانچه سرانه دريافتي دانشگاه از محل قراردادهاي اعضاي هيات علمي با صنعت در نظر گرفته شود، دانشكده‌هاي هوا فضا، برق، مكانيك و عمران به ترتيب در صدر خواهند بود.

وي يادآور شد: اين سرانه در مرتبه دانشياري الگوي تقريبا ثابتي را به ترتيب دانشكده دنبال مي‌كند. اين در حاليست كه بالاترين حجم سرانه دريافتي ارتباط با صنعت در مرتبه استادياري به ترتيب به دانشكده‌هاي مكانيك و كامپيوتر اختصاص دارد.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در همين زمينه اضافه كرد: 80 درصد از اعضاي هيات علمي دانشكده مهندسي و علم مواد و 61 درصد از دانشكده هوا فضا، 59 درصد از دانشكده نقشه‌برداري، 57 درصد از دانشكده مكانيك و نيز 52 درصد از اعضاي هيات علمي دانشكده برق داراي قرارداد ارتباط با صنعت هستند.

خاكي صديق تعداد طرح‌هاي ارتباط با صنعت جاري را داراي روند افزايشي دانست و تصريح كرد: با اين حال از دانشگاه ما به عنوان يك دانشگاه سطح يك، انتظار بيشتري مي‌رود و اين مبلغ در مقايسه با دانشگاه‌هاي صنعتي ديگر بايد به دو برابر افزايش يابد.

وي همچنين تعداد طرح‌هاي ارتباط با صنعت دانشگاه در عرصه بين‌المللي را هشت طرح در سال 96 عنوان كرد و گفت: اميدواريم اين عرصه پررنگ‌تر شود و اين موضوع با توجه به نرخ ارز مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي سپس به ارائه آمار تشويق مقالات در اين دانشگاه پرداخت و اظهار كرد: در سال 96 اعضاي هيات علمي در مجموع 50 ميليون تومان و در سال 97 تا كنون 160 ميليون؛ دانشجويان تحصيلات تكميلي 41 ميليون در سال 96 و 125 ميليون تومان در سال 97 تا كنون را به عنوان مبلغ تشويقي براي نوشتن مقاله دريافت كردند. اين در حاليست كه عمده تمركز ما در اين خصوص بر دانشجويان كارشناسي ارشد است و در مقطع دكتري، به مقاله سوم به بعد تشويقي تعلق مي‌گيرد.

خاكي صديق با بيان اينكه نشر كتاب در كل دانشگاه‌هاي كشور رو به كاهش گذاشته است، علت اين موضوع را جاذبه‌هاي ايجاد شده براي مقالات دانست و يادآور شد: رسالت دانشگاه انتشار كتب تخصصي نيز هست كه در اين خصوص دانشكده برق و مكانيك بيشترين تعداد كتاب را طي چهار سال گذشته چاپ كردند.

وي افزود: همچنين به تفكيك مرتبه علمي، مرتبه علمي دانشيار در دانشكده صنايع و مكانيك بيشترين تعداد كتاب و در دانشكده برق نيز اساتيد تمام بيشترين تعداد كتاب را به چاپ رسانده‌اند.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي از ايجاد سامانه آنلاين كتب دانشگاهي و افزايش استقبال از آن در سال جاري خبر داد و گفت:‌ فروش انتشارات به واسطه اين سامانه بالا رفته، در حاليكه مسائل امنيتي و كپي رايت نيز در آن لحاظ مي‌شود.

خاكي صديق همچنين رونمايي از كتابخانه ديجيتال فيديبو در تاريخ 30 آبان را يادآور شد و گفت: اين سامانه تا كنون در دانشكده برق و مكانيك آغاز به كار كرده و تحول خوبي در حوزه كتابخواني به شمار مي‌آيد.

وي در همين زمينه به رونمايي از ويراست دوم كتاب تاريخ دانشگاه و برنامه‌اي براي ويراستاري و طراحي قالب هماهنگ كتاب‌ها اشاره كرد.

افزايش هسته‌هاي فناور دانشجويي/استقبال از سرمايه گذاري در يادگيري الكترونيك

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در زمينه فناوري به ترتيب به مركز فناوري نصير با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اشاره كرد و افزود: هسته‌هاي فناور دانشجويي دانشگاه در حال افزايش است؛ البته اين موضوع كه دانشگاه داراي پارك علم و فناوري نيست، يك نقطه ضعف به حساب مي‌آيد.

خاكي صديق در همين زمينه مدرسه تابستاني كسب و كار، برگزاري جشنواره خواجه نصير و نيز برگزاري هفته كارآفريني در آبان ماه را از جمله اقدامات در راستاي توجه به فناوري برشمرد و اضافه كرد: همچنين سيستم پردازش سريع دانشگاه و سيستم پايش برخط اينترنت و اينترانت نيز ايجاد شده، در حالي‌كه سرعت اينترنت طي سه سال گذشته زياد نشده و در اين خصوص با محدوديت‌هايي مواجه هستيم.

افزايش رزرو غذا به خاطر شرايط اقتصادي كنوني/تاسيس سراي دانشجويي دوستي ملل

وي ذيل مبحث آموزش الكترونيكي به تحصيل 717 دانشجوي ارشد، 751 دانشجوي كارشناسي در 18 رشته اشاره و تاكيد كرد: دانشگاه از همكاري سرمايه‌گذاران در اين خصوص استقبال مي‌كند، ضمن آنكه امسال ميزبان سيزدهمين كنفرانس يادگيري الكترونيكي نيز خواهيم بود.

خاكي صديق همچنين به تشريح آموزش‌هاي آزاد در دانشگاه پرداخت و برخي عمليات اجرايي در اين راستا را طراحي و راه‌اندازي آكادمي آموزش خلباني مدرسه كسب و كار نصير، آكادمي آموزش از راه دور، برگزاري همايش طراحي مسير شغلي و دوره‌هاي نظام مهندسي در دانشكده عمران عنوان كرد.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي پرهزينه‌ترين مسئله براي دانشگاه در بخش دانشجويي را بحث تغذيه عنوان كرد و افزود: كيفيت غذا بهبود پيدا كرده و افزايش رزرو غذا از سوي دانشجويان ناشي از شرايط اقتصادي كنوني است.

خاكي صديق افزود: اولين نظرسنجي راجع به رضايتمندي دانشجويان از سرويس غذاخوري‌ها، رضايتمندي 13 درصدي دانشجويان را نشان مي‌دهد، در حاليكه ميانگين اين رضايتمندي 14 درصد است و ما از جايگاه بهتري نسبت به دانشگاه‌هاي تهران و اميركبير برخوردار هستيم.

وي از ايجاد سراي دانشجويي دوستي ملل به عنوان خوابگاه مستقل براي دانشجويان خارجي خبر داد و گفت: موفق شديم به 100 درصد دانشجويان خوابگاه دهيم.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي از جمله اقدامات در فرآيند بين‌المللي‌سازي دانشگاه را ورود به طرح فرآيند بين‌المللي سازي وزارت علوم، ب‌روز نمايي آئين‌نامه جذب اعضاي هيات علمي، به‌روز نمايي آئين‌نامه گرنت و ارتقاء، تشويق و راهنمايي دانشجويان خارجي، توسعه دوره‌هاي مشترك بين‌المللي و فرصت‌هاي مطالعاتي دانشجويان دكتري برشمرد.

خاكي صديق، شاخص‌هاي ارزيابي دانشگاه در حوزه روابط بين‌الملل را نسبت اعضاي هيات علمي خارجي به ايراني، تعداد دانشجويان خارجي، بحث ارجاعات، تعداد اختراعات، تعداد مقالات مشترك و تعداد پروژه‌هاي مشترك با 200 دانشگاه برتر دنيا برشمرد و تاكيد كرد: در حال حاضر تمركز خود را از پايگاه اسكوپوس به Web Of Science تغيير داده‌ايم.

وي اهم فعاليت‌ها در اين راستا را جذب دانشجويان و اعضاي هيات علمي مدعو، گسترش جذب اساتيد مدعو و معين (Adjunct Professors)، تشويق دانشگاه به نگارش رساله و پايان‌نامه به زبان انگليسي، شركت در نمايشگاه‌هاي برون مرزي، معرفي دانشگاه و جذب دانشجو و نيز جذب حمايت‌هاي مالي در پروژه‌هاي بين‌المللي عنوان و تاكيد كرد: نگارش پايان‌نامه به زبان انگليسي در راستاي شناساندن آموزش عالي كشور به ديگر كشورها مهم است.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي همچنين از انتخاب دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي به عنوان مركز ارتباطات Focal point با دانشگاه بلاروس اشاره و تشريح كرد: اين طرح در راستاي حمايت از پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترك در زمينه‌هاي ليزر و اپتيك، ميكروالكترونيك، هوا فضا و مواد و بيوتكنولوژي و كشاورزي بين دو كشور است و فراخوان ارسال پيشنهادات درباره آن تا پايان سال 97 ارائه خواهد شد.

تاسيس كانون دانش‌آموختگان

خاكي صديق درصد مقالات بين‌المللي دانشگاه را 22.2 اعلام كرد و گفت: از نظر ارجاعات مقالات به ازاي ناشر رتبه پنج را در بين دانشگاه‌هاي كشور به خود اختصاص داده‌ايم.

وي از ايجاد دفتر دانش‌آموختگان دانشگاه با هدف پايش آنها و بررسي قابليت استخدام خبر داد و گفت: اين كانون با انجمن‌هاي دانش آموختگان متفاوت بوده و مي‌تواند در جايگاه دانشگاه در عرصه بين‌المللي و نيز تدوين برنامه‌هاي آموزشي به كار آيد كه در اين زمينه دانشكده‌هاي برق و مكانيك و علم مواد بيشترين همكاري را با اين كانون داشتند.

رئيس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در پايان از تشكيل يك كارگروه به منظور ورود به فضاي مجازي خبر داد و گفت: در اين راستا فعاليت حرفه‌اي دانشگاه در فضاي مجازي را محقق كرده‌ايم. 
تاریخ:
1397/09/10
تعداد بازدید:
71
منبع:
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.